تحقیق, مقاله, پایان نامه, پروژه های حقوقی, اقدام پژوهی, مبانی نظری و ادبیات پژوهش
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین

اطلاعیه فروشگاه

همه محصولات فروشگاه بصورت فایل word با قابلیت ویرایش در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. برای سهولت در دستیابی به موضوع مورد نظر از قسمت دسته بندی محصولات و یا جستجوگر سایت استفاده کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از طریق پشتیبانی فروشگاه و یا ایمیل payannameh@chmail.ir در 24 ساعت شبانه روز با ما در ارتباط باشید. ارتباط تلگرامی از طریق mardinfile@

مبانی نظری و پیشینه هوش سازمانی

مبانی نظری و پیشینه هوش سازمانی

مبانی نظری و پیشینه هوش سازمانی

70 صفحه

همراه با منابع

هوش[1]

اکثر انسان­ ها، باهوش و خلاق به دنیا می ­آیند. بخش اعظم این هوش و خلاقیت، زمانی که به مدرسه می­ رویم از دست می­ رود، امّا ممکن است این خلاقیت در دوره ­های بعدی زندگی شکوفا شود. در زندگی روزمره افراد باهوش را طبق شیوه صحبت و عملکردشان تشخیص می­ دهیم، امّا واقعاً این تشخیص بر مبنای قابلیت آن ها برای حل پازل­ ها و معماهای ساده در تست های هوش نیست (غفاری ­آشتیانی و چوبندیان،1389: 227). هوش یکی از پرمعناترین و کاربردی ­ترین مفاهیمی است که در حوزه ­های مختلف از جمله روانشناسی مورد استفاده قرار می ­گیرد؛ به همین سبب لزوم شناخت آن بر کسی پوشیده نیست.

2-2-1-1)تعریف هوش

تعاریف بسیاری از هوش ارائه شده است؛ از آن جمله، هوش عبارتست از توانایی یادگیری و بکاربردن آنچه یاد گرفته شده، در سازگاری با اوضاع و احوال تازه و حل مسائل و مشکلات تازه (مان،1378 :223). همچنین در تعریفی دیگر هوش را مجموعه یا کل استعداد شخص به منظور تفکر و عمل با هدف، منطقی و سازگاری مؤثر با محیط تعریف کردهاند (سیدعلوی و عربلو،1390 :100). هوش مجموعه استعدادهایی است که بوسیله آنها شناخت پیدا میکنیم، شناختها را به یاد میسپاریم و عناصر تشکیلدهنده فرهنگ را به کار میبریم تا مسائل زندگی روزانه را حل کنیم و با محیط ثابت و محیط در حال تغییر سازگار شویم (گنجی،1382 :52).

در واقع، این واژه به توانایی دریافت، درک و کاربرد نمادها و سمبل ­ها که نوعی توانایی انتزاعی است، اشاره دارد (بیک ­زاده؛ علائی و اسگندری،1389: 144).احمدی و ماهر (1385: 118) مجموعه ­ای از تعاریف طرح شده بویژه دانشمندان مختلف از نیمه اول قرن بیستم را گردآوری کرده ­اند که برخی از آنها به طرح زیر هستند:

  • هوش عبارت است از ظرفیت توانایی و یادگیری؛
  • هوش عبارت است از سازگاری فرد با محیط؛
  • هوش عبارت است از دانش ­پذیری و ظرفیت کسب آن؛
  • هوش توانایی تفکر بر حسب ایده ­های انتزاعی است؛
  • هوش توانایی درک اشخاص و ایجاد رابطه با آن ها (هوش اجتماعی)، توانایی درک اشیا و کار کردن با آن ها (هوش عملی) و توانایی درک نشانه ­های کلامی ریاضی و کار با آنهاست.

2-2-1-2) انواع هوش در سازمانها

[1] Intelligence


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 15,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
omid32_1098095_9073.zip108.2k

پرفروش ترین محصولات
filesell filesell