تحقیق, مقاله, پایان نامه, پروژه های حقوقی, اقدام پژوهی, مبانی نظری و ادبیات پژوهش
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین

اطلاعیه فروشگاه

همه محصولات فروشگاه بصورت فایل word با قابلیت ویرایش در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. برای سهولت در دستیابی به موضوع مورد نظر از قسمت دسته بندی محصولات و یا جستجوگر سایت استفاده کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از طریق پشتیبانی فروشگاه و یا ایمیل payannameh@chmail.ir در 24 ساعت شبانه روز با ما در ارتباط باشید. ارتباط تلگرامی از طریق mardinfile@

مبانی نظری و پیشینه حضور ذهن

مبانی نظری و پیشینه حضور ذهن

مبانی نظری و پیشینه حضور ذهن

30 صفحه

همراه با منابع

حضور ذهن که ریشه­ های مفهومی آن در بودیسم قرار دارد، در سایر سنت ­های معنوی و دینی نیز حضوری برجسته دارد. در مسیحیت اعمال زیادی وجود دارند که می ­توانند به اشکال مراقبه یا عمل حضورذهن تلقی شوند. مراقبه مسیحیت اغلب در قالب عبادت، ذکر گفتن و پرستش بیان شده است (اپل و کیم اپل، 2009).

همچنین، مراقبه هسته مرکزی و قلب اسلام و دینداری عارفانه و برخی سنت ­های عرفانی مسلمانان (به ویژه صوفیسم) را تشکیل می­ دهد (نیگوسیان،2004؛ به نقل از اپل و کیم اپل، 2009).

مراقبه در اسلام مفاهیم (تفکر و تدبّر) را شامل می ­شود که معنای لغوی آن به معنای "تأمل و اندیشه ­ورزی درباره جهان" است. بنابراین، اعمال و تکالیف مراقبه ای در بسیاری از سنت­ های معنوی و دینی، اغلب ویژگی کلیدی دسترسی به آسمان و ملکوت را فراهم می ­کند (اپل و اپل، 2009).

حضور ذهن در روانشناسی و روان درمانی نیز برای کمک به تسکین انواع مختلف آلام بشری به کار برده می ­شود. مهارت­ های حضورذهن به عنوان یک فن برای مقابله با اضطراب مورد توجه قرار گرفته ­اند (اپل و کیم اپل[1]، 2009).

تعاریف حضورذهن

همچنان که براون و ریان (2003) تعریف کرده­ اند حضور ذهن  عبارت است از "متوجه بودن به و آگاه بودن از آنچه در حال حاضر می­ گذرد". اپل وکیم اپل (2009) حضورذهن  به عنوان "حالت ذهنی که با آگاهی متراکم از و (متمرکز بر) افکار، کنش ­ها یا انگیزش ­های فرد، مشخص و توصیف می­ شود"، تعریف کرده ­اند. ویژگی ­های حضورذهن  شامل آگاهی پیش مفهومی و پذیرش تجربیات، تنظیم منعطف توجه، قبول و پذیرش بی­ طرفانه تجربه و جهت­ گیری به سمت اینجا و اکنون است (براون[2]، رایان [3]و کرسول[4]، 2007).

حضورذهن  به عنوان ارتقا دهنده سطوح بالای بهزیستی مفهوم­ سازی شده است، به ویژه ذهن آگاهی به طور مستقیم از طریق فراهم ساختن پرمایگی و غنای بیشتر، تجربه بهزیستی را پرورش می­ دهد و به طور غیرمستقیم از طریق تنظیم رفتار خود تنظیم ­گری سلامت، که توجه فزاینده و پذیرش نیازها و ارزش ­های شخصی و ظرفیت بالا برای عمل مطابق با آنها را شامل می­ شود، بهزیستی را بالا می ­برد (براون و ریان، 2003؛ براون و همکاران، 2007). با تمرین مهارت­ های آگاهی لحظه به لحظه، فرد تلاش می­ کند تا نسبت به الگوهای افکار، عواطف و تعامل با دیگران بینش و بصیرت پیدا کند و سپس بتواند به صورت ماهرانه پاسخ ­های هدفمند مفید را انتخاب کند به جای آنکه به طور خودکار با روش ­های خوگرفته و ناهشیار واکنش نشان دهد (تیزدیل و همکاران، 2000).

[1]. Appel, J., & Appel, D.K.

[2]. Brown

[3]. Ryan

[4]. Creswell


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 15,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
omid67_1141743_2493.zip56.1k

پرفروش ترین محصولات
filesell filesell