تحقیق, مقاله, پایان نامه, پروژه های حقوقی, اقدام پژوهی, مبانی نظری و ادبیات پژوهش
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین

اطلاعیه فروشگاه

همه محصولات فروشگاه بصورت فایل word با قابلیت ویرایش در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. برای سهولت در دستیابی به موضوع مورد نظر از قسمت دسته بندی محصولات و یا جستجوگر سایت استفاده کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از طریق پشتیبانی فروشگاه و یا ایمیل payannameh@chmail.ir در 24 ساعت شبانه روز با ما در ارتباط باشید. ارتباط تلگرامی از طریق mardinfile@

مبانی نظری و پیشینه رویکردهای عمده در فلسفه اخلاق

مبانی نظری و پیشینه رویکردهای عمده در فلسفه اخلاق

مبانی نظری و پیشینه رویکردهای عمده در فلسفه اخلاق

55 صفحه

همراه با منابع

در اینجا می ­توان به بیان انواع رویکردهای مطرح در فلسفه ­ی اخلاق که عبارت­ اند­ از:  رویکرد وظیفه ­گرایی، رویکرد نتیجه­ گرایی، سودگرایی( لذت­ گرا)، رویکرد فضیلت­ گرا، اشاره کرد.

رویکرد وظیفه ­گرایی

واژه وظیفه ­گرایی[1] را نخستین بار، جرمی بنتام[2] در کتاب وظیفه ­گرایی یا علم اخلاق، مطرح کرد. واژه انگلیسی  Deontologism ترکیبی است از Deontoبه معنی «تکلیف» و «وظیفه» و Logos به معنای «شناخت» (موحدی، 1389: 165). نظریات مربوط به وظیفه ­گرایی نظریاتی ­اند که بدون توجه به نتایج افعال، آن ­ها را ذاتاً خوب یا بد می­ دانند. موضوعی که در این دسته از نظریه ­های اخلاقی تأکید می­ شود این است که همه ما وظایفی را بر عهده‌داریم که شامل اعمالی است که باید انجام دهیم و یا نباید انجام دهیم. این اعمال صرف‌نظر از پیامدی که دارند، بر عهده ما هستند. (فرانکنا، 1385 : 47-46 ). وظیفه ­گرایی، مانند نتیجه گرایی، به دوشاخه وظیفه­ گرایی عمل نگر و وظیفه گرایی­ قاعده نگر تقسیم می­ شود. در اکثر متون و مباحث اگر از وظیفه­ گرایی به‌طور عام سخنی گفته می ­شود، عمدتاً وظیفه­ گرایی قاعده نگر مراد است و حاکی از این می ­باشد که اگر وظیفه را همواره قاعده ­اي مشخص و تعیین کند، ارجح است از اینکه افراد بدون هیچ قواعد و مقرراتی به وظایفی که تشخیص می­ دهند، عمل کنند و باعث به وجود آمدن تعارض میان وظایف شوند. از جملۀ وظیفه­ گرایان عمل ­نگر می ­توان به ریچارد پرایس [3]و ایچ. اي. پریچارد[4] و ازجمله نظریات وظیفه گرایانۀ قاعده ­نگر می ­توان به نظریه امر الهی، نظریه اخلاقی کانت و نظریات اخلاقی دبلیو. ديوید. رأس[5] اشاره کرد. دراخلاق هنجاري، نظریات وظیفه­ گرایانه در مقابل نظریات نتیجه ­گرایانه قرار می­ گیرند. درحالی ­که نتیجه ­گرایی، اعمال درست را بر اساس نتایج خیر مشخّص و معین می کند، وظیفه ­گرایی مدعی است که اگرچه نمی­ توان از نتایج و پیامدهاي اعمال صرف‌نظر، اما ویژگی­ هاي مهم دیگري نیز وجود دارند که تعیین‌ کننده درستی و نادرستی اعمال می ­باشند. در وظیفه گرایی، ملاك سنجش افعال اخلاقی، وظیفه است.

[1]. Task-oriented    

[2]. Geremy Bentam

[3] . Richard Price

[4] .HD. Them.Pritchard

[5].W.DavidRoss


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 15,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
omid74_1146916_7723.zip130.9k

پرفروش ترین محصولات
filesell filesell