تحقیق, مقاله, پایان نامه, پروژه های حقوقی, اقدام پژوهی, مبانی نظری و ادبیات پژوهش
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین

اطلاعیه فروشگاه

همه محصولات فروشگاه بصورت فایل word با قابلیت ویرایش در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. برای سهولت در دستیابی به موضوع مورد نظر از قسمت دسته بندی محصولات و یا جستجوگر سایت استفاده کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از طریق پشتیبانی فروشگاه و یا ایمیل payannameh@chmail.ir در 24 ساعت شبانه روز با ما در ارتباط باشید. ارتباط تلگرامی از طریق mardinfile@

مبانی نظری و پیشینه سیستم های اطلاعاتی

مبانی نظری و پیشینه سیستم های اطلاعاتی

مبانی نظری و پیشینه سیستم ­های اطلاعاتی

39 صفحه

همراه با منابع

امروزه سیستم ­های اطلاعاتی به عنوان یکی از فناوری ­های نوین بشری نه تنها خودش دستخوش تغییراتی شده است، بلکه به سرعت در حال تاثیرگذاری بر روی تمام سازمان­ هاست. فناوری اطلاعات در واقع نوعی فناوری فراگیر است و ویژگی­ منحصر به ­فرد آن، شمول و نیاز ضروری به آن است. دامنه تغییرات ناشی از این پدیده، بسیار متنوع است و از جانشینی اطلاعات به جای انرژی یا نیروی کار انسانی در بخش تولید صنعتی تا تغییر در بخش درونی خدمات، از خدمات پرسنلی گرفته تا خدمات اجتماعی و سیستم­ های توزیع را در بر می­ گیرد (صرافی­ زاده و پناهی، 1384، ص 52).

سیستم ­های اطلاعاتی به مجموعه ­ای از اجزای مرتبط با هم گفته می­ شود که اطلاعات را به منظور حمایت از تصمیم ­گیری و کنترل در یک سازمان جمع ­آوری، پردازش، ذخیره و توزیع می کنند(جانکوفسکی[1]، 2009). نگرش سیستمی به جهت جامعیت بالقوه، به یکپارچگی و هماهنگی اطلاعات موجود در سازمان کشیده می­ شود و عالی­ ترین نمود نگرش سیستمی به سازمان ­ها، به استقرار سیستم ­های اطلاعات مدیریت منجر می­ شود. همان­ طور که بیان شد، این سیستم ­ها که گردآوری و سازماندهی داده ­ها و تولید اطلاعات و انتقال آن را به مدیران به انجام می ­رسانند، همچون ناظری  مقتدر در تمامی سطوح سازمان ­ها حضور یافته و حیطه معرفتی مدیر را توسعه داده و بینش وی را برای اتخاذ تصمیمات صحیح مهیا می­ سازد (طالقانی، 1382، ص 2). به علت گستردگی و پیچیدگی موجود در سیستم­ ها، مدیران اطلاعات و متخصصان اطلاعاتی به سیستم ­های اطلاعاتی یعنی سیستم­ هایی که به کمک ابزارهای رایانه ­ای و فن آوری اطلاعات به گرد­آوری اطلاعات و پردازش سیستم ­ها می ­پردازند، روی آورده­ اند. البته سیستم­ های اطلاعاتی به آن نقطه نرسیده ­اند که بتوانند فکر کنند، برنامه­ ریزی کنند و به چگونگی تغییرات واکنش دهند. هنوز چندین اتاق برای افراد که  این سیستم ­ها را اداره می­ کنند وجود دارد. باید توجه داشت که فقط یک اقلیت کوچکی از این افراد عملاً سیستم ­های رایانه ­ای  یا سیستم ­های فن آوری اطلاعات را طراحی می­ کنند. تعداد زیادی از این افراد کاربر نهایی هستند مانند مدیران، کارکنان اداری و دیگران که از رایانه در زمینه های شغلی خود استفاده می­ کنند (فولی و همکاران[2]، 1998، ص 23).

انبوه اطلاعاتی که در پایگاه ­های داده شرکت ­ها ذخیره می­ شود اکثراً آنقدر زیاد هستند که برای مدیران، بی معنی (و غیر قبل استفاده) می­ شوند. این آنارشی  هرج و مرج در حجم انبوه اطلاعات نیاز به یک سیستم اطلاعاتی برای رده بندی و تقسیم ­بندی آن برای استفاده هر چه بیشتر از آن می­ باشد. سیستم­ های اطلاعاتی ریشه در تصاویر غارها دارند و اعضای یک قبیله با استفاده از این سیستم­ های بسیار اولیه داد و ستد های خود را انجام می­ دادند. وقتی میزان داد و ستدها اندك و تعداد افرادي كه با يكديگر ارتباط برقرار مي­ كنند انگشت شمار باشد مي ­توان كارها را با استفاده از این سیستم­ ها انجام داد، اما چنانچه میزان معاملات افزایش پیدا کند و افراد بیشتری نیز در این فعالیت ­ها درگیر شوند، سیستم ­های مورد استفاده باید به مراتب پیشرفته ­تر باشد ( بهان و همکاران، 1377، ص 6).

1- Jankowski

[2]- Foley et al


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 15,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
omid79_1147051_1227.zip118.5k

پرفروش ترین محصولات
filesell filesell