تحقیق, مقاله, پایان نامه, پروژه های حقوقی, اقدام پژوهی, مبانی نظری و ادبیات پژوهش
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین

اطلاعیه فروشگاه

همه محصولات فروشگاه بصورت فایل word با قابلیت ویرایش در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. برای سهولت در دستیابی به موضوع مورد نظر از قسمت دسته بندی محصولات و یا جستجوگر سایت استفاده کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از طریق پشتیبانی فروشگاه و یا ایمیل payannameh@chmail.ir در 24 ساعت شبانه روز با ما در ارتباط باشید. ارتباط تلگرامی از طریق mardinfile@

مبانی نظری و پیشینه کمال گرایی

مبانی نظری و پیشینه کمال گرایی

مباني نظري و پیشینه کمال­ گرایی

40 صفحه

همراه با منابع

تعریف کمال در فرهنگ ­های لغت چنین است: «عالی ترین درجه­ ی صحت و کامل بودن که قابل پیشی­ گرفتن نیست (فرهنگ لغت مریام – وبستر، 1993)[1]. کمال­ گرایی مفهومی است که تاریخچه­ ی نسبتا طولانی دارد و توسط عده ­ای از روان­ شناسان تأثیرگذار و بزرگ دنبال شده است. در این قسمت تعدادی از نظریه­ های کمال­ گرایی به اجمال بررسی می گردد:

فروید: فروید در سال 1957 در توصیف افراد کمال­ گرا بیان می­ دارد که محرک اصلی در زندگی این افراد رسیدن به خوشبختی نیست، بلکه تکامل و برتری یافتن است. آن ها باید در هر کاری به کمال دست یابند و به بهترین نحو آن را انجام دهند، در غیر این صورت راضی نخواهند شد. نرسیدن به کمال آن ­ها را دچار اضطراب و افسردگی و احساس گناه شدید می­ کند (وردی، سهرابی زاده هنرمند و نجاریان، 1387؛ به نقل از سرو،1387).

آدلر: آدلر تلاش برای برتری را به عنوان واقعیت اساسی زندگی توصیف کرد. منظور او از برتری، انگیزه ­ای برای کمال بود. واژه­ ی کمال از کلمه­ ی لاتین به معنی کامل بودن گرفته شده است. بنابراین، نظر آدلر این بود که ما برای برتری تلاش می­ کنیم تا خود را کامل کنیم و خود را به صورت یکپارچه در آوریم (شولتز و شولتز[2]،2001). آدلر کمال­ گرایی را هم به صورت سالم (تلاش افراد سالم برای بهتر کردن خودشان و جامعه ­شان  و با هدف خلق یک جامعه ­ی آرمانی و مترقی) و هم روان ­رنجور (فرار از بی ­اعتباری و بی­ آبرویی به دلیل احساس حقارت) مفهوم ­سازی کرد (جونز، 2007؛ به نقل از سرو، 1387).

هورنای: هورنای 10 نیاز روان رنجور را برای انسان برشمرد که نیاز به کمال نیز در بین آن ها دیده می­ شود. به نظر هورنای کمال­ گرایی افراد ناشی از خود انگاره­ ی آرمانی غیر واقع بینانه است که بر پایه­ ی آرمان دست ­نیافتنی کمال مطلق استوار است. داشتن این خودانگاره، روان­ رنجورانه است و این افراد را برای تحقق بخشیدن به این آرمان دست­ نیافتنی، به چیزی که هورنای آن را استبداد بایدها نامید می­ پردازند. آن ­ها به خودشان می­ گویند باید بهترین یا عالی ­ترین دانشجو، همسر، والد، معشوق، کارمند، دوست یا فرزند باشند. چون از نظر آن­ ها خودانگاره­ ی واقعی شان ناخوشایند است تصور می­ کنند که باید مطابق با خود آرمانی خیالی خود عمل کنند و به موجب آن خود را به صورت بسیار مثبت می­ بینند (شولتز و شولتز، 2001).

[1] Dictionary Merriam - Webster, 1993

[2] Schultz, D. P., and Schultz, S. E


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 15,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
omid84_1155001_4826.zip146.6k

پرفروش ترین محصولات
filesell filesell