تحقیق, مقاله, پایان نامه, پروژه های حقوقی, اقدام پژوهی, مبانی نظری و ادبیات پژوهش
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین

اطلاعیه فروشگاه

همه محصولات فروشگاه بصورت فایل word با قابلیت ویرایش در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. برای سهولت در دستیابی به موضوع مورد نظر از قسمت دسته بندی محصولات و یا جستجوگر سایت استفاده کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از طریق پشتیبانی فروشگاه و یا ایمیل payannameh@chmail.ir در 24 ساعت شبانه روز با ما در ارتباط باشید. ارتباط تلگرامی از طریق mardinfile@

مبانی نظری و پیشینه مفهوم تاب آوري

مبانی نظری و پیشینه مفهوم تاب آوري

مبانی نظری و پیشینه مفهوم تاب آوري

36 صفحه

همراه با منابع

صفت تاب آوری به عنوان گرایش به تعدیل و مدیریت مؤثر پاسخ های فرد در برابر تقاضاها و استلزام های متغیر محیطی و نیز داشتن توانایی بهبودی مؤثر در شرایط استرس ­زا توصیف شده است (بلاک و بلاک، 1980).  پژوهش ­ها نشان داده ­اند که تفاوت های فردی در صفت تاب آوری پیش بینی کننده توانایی بهره برداری از هیجان های مثبت به هنگام مقابله با تجربه­ های هیجانی منفی است. همچنین افراد تاب ­آوری از راهبردهای مقابله ­ای دیگری از هیجان های مثبت می ­تواند به طور موقتی حوزه ­ها و میدان های فکری افراد را توسعه داده و توجه منعطف را فراهم کنند که به تبع آن بهزیستی فرد نیز افزایش می­ یابد(توگادی و فردریکسون[1]، 2007).

تعریف تاب ­آوری :

تعاریف اخیر از تاب ­آوری متغیر و مشکل­ زا هستند (کاپلین[2]، 2005). برخی تاب ­آوری را به عنوان یک صفت یا ویژگی مشخص تعبیر کرده ­اند، درحالی که دیگران آن را به عنوان يك صفت يا ويژگي مشخص تعبير كرده اند، در حالي كه ديگران آن را به عنوان يك فرآيند تحولي فرا رونده كه سازگاري مثبت در شرايط سخت و دشوار را باز مي نماياند تلقي كرده اند. ترشي و كيلر(2005) بروكس[3](2005) تاب آوري را به عنوان «ظرفیت کودک در مدارای مؤثر با استرس و فشار مقابله با چالش های روزمره، بازگشت از ناامیدی ­ها، اشتباهات، ضربه ­ها، و مصائب به ایجاد توسعه اهداف روشن و واقع ­گرایانه، حل مسائل، تعامل راحت با دیگران و رفتار توام با احترام و وقار با خود و دیگران و نیز به عنوان "توانایی برخورد با چالش های زندگی همراه با اطمینان، هدفمندی، مسئولیت پذیری، همدلی، و امید و متفکرانه"  تعریف کرده اند.

یک متغیر مهم در نظریه پیشگیری متمرکز بر عوامل خطرساز در سال های اخیر تمرکز بر تاب­ آوری است. تاب آوری به عنوان یک مفهوم مرتبط با حوزه­ های پیشگیری در رشد نوجوانان در مطالعات طول گارمزی و استرتیمن(1974) و مایکل راتر(1979) و سایر پژوهشگران مطرح شد که ویژگی های رشدی کودکان و نوجوانان را مورد بررسی قرار داده ­اند(محمدخانی 1385).

ماستین[4](2001) پس از مطالعات گسترده در حوزه تاب ­آوری در کودکان و نوجوانان به این نتیجه رسید که برنامه ­های پیشگیرانه در حوزه سلامت روان که بر بعد مثبت آن تمرکز داشته باشد. علاوه بر ارتقاء سلامت روان افراد می­ توان ارتقاء سلامت جامعه را به طور کلی نیز در برداشته باشند (سلیمانی نیا و همکاران، 1384).  

دولین[5](1995) تاب ­آوری را به عنوان انطباق موفق و سازگارانه علیرغم وجود خطرات و ناملایمات تعریف می کند.

[1] Tugade and fredrickson

[2] kaplan

[3] Tershi and Kiler and Brocs

[4] - Masten

[5] - Dolin


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 15,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
omid97_1175190_9623.zip78k

پرفروش ترین محصولات
filesell filesell