تحقیق, مقاله, پایان نامه, پروژه های حقوقی, اقدام پژوهی, مبانی نظری و ادبیات پژوهش
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین

اطلاعیه فروشگاه

همه محصولات فروشگاه بصورت فایل word با قابلیت ویرایش در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. برای سهولت در دستیابی به موضوع مورد نظر از قسمت دسته بندی محصولات و یا جستجوگر سایت استفاده کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از طریق پشتیبانی فروشگاه و یا ایمیل payannameh@chmail.ir در 24 ساعت شبانه روز با ما در ارتباط باشید. ارتباط تلگرامی از طریق mardinfile@

مبانی نظری و پیشینه ازدواج و طلاق

مبانی نظری و پیشینه ازدواج و طلاق

مبانی نظری و پیشینه ازدواج و طلاق

40 صفحه

همراه با منابع

انسان براساس اراده الهي به صورت فطري موجودي است اجتماعي و اين ساختار اجتماعي در كوچكترين و محدودترين شكل خود در خانواده تجلي يافته است. ساختاري كه از طريق ميثاق ازدواج بين زن و مرد صورت گرفته و بوجود مي­ آيد. در واقع ازدواج يك سنت ديرينه اجتماعي است، كه از زمان هاي بسيار قديم از آغاز زندگي بشر مرسوم بوده است (فضل­ الله،1373).

كارلسون1 (1963)ازدواج را فرآيندي می‏ داند كه از كنش متقابل بين دو فرد، يك مرد و يك زن كه برخي شرايط قانوني را تحقق بخشيده­اند و مراسمي را براي برگذاري زناشويي خود برپا داشته­­اند، بوجود مي­آيد (به نقل از نجاتي، 1389).

به طور كلي، ازدواج را مي‏ توان ارتباطي دانست كه داراي تماميت بي نظير و گسترده اي مي‏ باشد، ارتباطي كه داراي ابعاد زيستي، عاطفي، رواني، اقتصادي و اجتماعي است.به عبارت ديگر، همزيستي زوجين در درون خانواده موجب چنان ارتباط عميق و همه جانبه اي مي‏ شود كه بي هيچ شك و شبهه اي قابل مقايسه با هيچ يك از ارتباطات انساني نمي ‏باشد، به نحوي كه قرار داد ناشي از آن نوعي تقدس است (مهدوي، 1375، به نقل از شیخ محسنی، 1385).

ازدواج يك سنت ديرينه‌ي اجتماعي است كه از زمان‏ هاي بسيار قديم، بلكه از آغاز زندگي بشر مرسوم بوده است. پيماني است مقدس كه در بين تمام اقوام و ملل و در تمام اعصار و امكنه وجود داشته و دارد. در اين پيمان مقدس، زوجين، يعني زن ومرد، زندگي مشترك را تأسيس مي‌كنند و پيمان مي‌بندند كه در كنار هم و يار و غمخوار يكديگر باشند. ازدواج براي انسان‏ ها  يك نياز طبيعي است كه از آفرينش ويژه آن ‏ها سرچشمه مي‌گيرد. چنان كه انسان به آب و غذا نياز دارد، در سنين خاصي به ازدواج هم نياز پيدا مي‏ کند (بيابانگرد، 1382).

1-1-1-2-سبک‏ های ازدواج

دهه‌های اخیر پژوهش‏ های زیادی درباره سبک ‏ها و گونه‌های ازدواج و شیوه ارتباط زن و شوهرها به عمل در آمده است. برای نمونه کوپر و هارفس[1](2000)، به نقل ازشیخ محسنی، (1385). پنج سبک یا پنج گونه ازدواج را معرفی می‏ کند که این سبک ‏ها عبارتند از:

  • ازدواج هایی که کشمکش در آن ها عادت شده است
  • ازدواج‌های عاری از شور و شوق یا ازدواج‌های بی روح و سرد
  • ازدواج هایی که در آن زوجین به گونه ای غیر فعال با هم به مراوده می‌پردازند
  • ازدواج‌های سرشار از شور و شوق
  • ازدواج‌های تمام عیار

[1]- Cooper & Harfess


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 15,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
omid132_1364151_1652.zip69.7k

پرفروش ترین محصولات
filesell filesell