تحقیق, مقاله, پایان نامه, پروژه های حقوقی, اقدام پژوهی, مبانی نظری و ادبیات پژوهش
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین

اطلاعیه فروشگاه

همه محصولات فروشگاه بصورت فایل word با قابلیت ویرایش در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. برای سهولت در دستیابی به موضوع مورد نظر از قسمت دسته بندی محصولات و یا جستجوگر سایت استفاده کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از طریق پشتیبانی فروشگاه و یا ایمیل payannameh@chmail.ir در 24 ساعت شبانه روز با ما در ارتباط باشید. ارتباط تلگرامی از طریق mardinfile@

مبانی نظری و پیشینه بانکداري

مبانی نظری و پیشینه بانکداري

مبانی نظری و پیشینه بانکداري

29 صفحه

همراه با منابع

پول مفهومي نسبتأ جديد است در صورتي که انديشه بانک در دوره ­هاي گذشته نيز وجود داشته است. شايد تعجب کنيد اگر بگوييم که بانک در اصل ريشه ديني دارد، در تمدن­ هاي بسيار قديمي معابدي وجود داشته است که در آنها گنجينه ­هايي نگاهداري مي­ شد که لزومأ تا ابد دست نخورده باقي نمي­ ماند. کاهنان حسب نياز افراد آن دوره، با قرض دادن اجناس موجود در خزانه براي مدتي محدود، به دو شکل به وظيفه روحاني خويش عمل مي­ کردند از يک سو سپاس افراد ذينفع نصيب آن ها مي­ شد و از سوي ديگر به عظمت خداي خود کمک مي­ کردند زيرا افراد ذينفع در مقابل خدمتي که به آنها مي ­شد مي­ بايست کمي بيشتر از مبلغ دريافتي بازپرداخت کنند. در صورتي که خزانه از اجناس فاسد­شدني تشکيل مي ­شد تنها راه حفظ اين اجناس، قرض دادن آن ها به مصرف کنندگاني بود که در دوره بعد به توليد آن مبادرت مي­ کردند. بدين سان معابد به وام­ دهندگان نيز مبدل شدند. اين معابد با کسب شهرت نه تنها شروع به جمع آوري هدايا کردند بلکه به عنوان جاي امن به قبول سپرده مردم نيز پرداختند. بدين ترتيب براي عامه مردم نيز فرصتي پيش آمد تا اجناس خود را در محلي مطمئن به امانت گذارند و معابد نيز موفق شدند وام ­هاي بيشتري اعطا کنند در نتيجه بهره ­هاي قابل توجه نيز دريافت دارند. در اين زمينه باستان شناسان قرن بيستم در خرابه­ هاي معبد اوروک (Ourouk) در بين­ النهرين موفق به کشف نشانه ­هاي شگفت انگيزي به شکل نشانه ­هاي محاسباتي شدند که تاريخ آنها به چهار هزار سال قبل از ميلاد مسيح مي­ رسد.

پيدايش پول فلزي تغييرات فراواني پديد آورد. با تنوع سکه­ هاي در جريان، متخصصان که عبارت از زرگرها و صراف ­ها و تحصيل داران ماليات بودند نقش عمده ­اي پيدا کردند. افراد به دلايل گوناگون قسمتي از ثروت خود را نزد آنان به امانت مي­ گذاردند و اين متخصصان طبيعتأ به توزيع وام ­هاي کما بيش طولاني مايل بودند که منفعتي عايدشان بشود. تجارت پول به تدريج به کاري حرفه اي مبدل شد و شخصيت جديدي به نام بانکدار در جامعه پديدار گشت.

آغاز بانکداري

اولين سيستم بانکي که براي نگهداري طلا و نقره و ساير اشيائ و فلزات گران­بها که به امانت و به منظور حراست از آن ها در مقابل وثيقه اموال غير منقول به وجود آمد، در حدود2000 سال قبل از ميلاد مسيح در معابد بابل تشکيل شد و سپس در يونان کامل گرديد و بانک ­ها در آغاز به صورت موسسات نگهدارنده و انتقال دهنده وجوه عمل مي ­کردند. ولي مسئولان اين موسسات به تدريج دريافتند که مي ­توانند بخشي از وجوه راکدي را که نزدشان سپرده شده وام دهند.


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 15,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
omid143_1376050_9890.zip48.1k

پرفروش ترین محصولات
filesell filesell