تحقیق, مقاله, پایان نامه, پروژه های حقوقی, اقدام پژوهی, مبانی نظری و ادبیات پژوهش
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین

اطلاعیه فروشگاه

همه محصولات فروشگاه بصورت فایل word با قابلیت ویرایش در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. برای سهولت در دستیابی به موضوع مورد نظر از قسمت دسته بندی محصولات و یا جستجوگر سایت استفاده کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از طریق پشتیبانی فروشگاه و یا ایمیل payannameh@chmail.ir در 24 ساعت شبانه روز با ما در ارتباط باشید. ارتباط تلگرامی از طریق mardinfile@

مبانی نظری و پیشینه مدیریت بدن

مبانی نظری و پیشینه مدیریت بدن

مبانی نظری و پیشینه مدیریت بدن 

48 صفحه

همراه با منابع

پیشینه­ تحقیق

پژوهش درباره مدیریت بدن و ارتباط آن با دیگر متغیرهای اجتماعی، از جمله سبک زندگی، به دو سه دهۀ اخیر مطالعات جامعه ­شناختی مربوط می­ شود. سوای تحقیقات بسیاری که جامعه­ شناسان دیگر جوامع به مقتضای روابط و مناسبات حاکم بر جامعۀ خود در این باره انجام داده ­اند، در ایران تحقیقات چندی در این حوزه انجام گرفته که به چند مورد از آن ­ها اشاره می ­کنیم.

   آزاد ارمکی و چاوشیان(1381) در مقاله­ ای با عنوان «بدن به مثابه رسانه­ ی هویت» به بررسی تجربی فرضیه ­ی گسسته ­شدن شکل­ های هویت­ از موقعیت­ های ساختاری و پیوند آن با خصوصیات فرهنگی پرداخته ­اند. جامعه­ ی آماری این تحقیق کلیه افراد 18 ساله و بالاتر ساکن تهران بوده است که  825  نفر به عنوان حجم نمونه ­ی تحقیق با روش نمونه­ گیری خوشه ­ای چند مرحله­ ای انتخاب شده ­اند. یافته ­های تحقیق حاکی از آن است که سطوح گوناگون مدیریت بدن رابطه ­ی معناداری با متغیرهایی دارد که آشکارا دلالت فرهنگی دارند، متغیرهایی نظیر  جنس، سن، تحصیلات، سرمایه ­ی فرهنگی، دیانت، و نگرش سنتی به خانواده. اما بین مدیریت بدن و متغیرهای ساختاری مثل پایگاه اقتصادی و اجتماعی­، سرمایه­ ی اقتصادی و شغل رابطه­ ی معناداری مشاهده نشده است. در پژوهشی دیگر با عنوان «بررسی جامعه­ شناختی عوامل مؤثر بر مدیریت بدن در زنان (مطالعه موردی زنان شهر شیراز)»، اخلاصی(1386) به بررسی ارتباط بین پذیرش اجتماعی بدن و مدیریت بدن پرداخته است. وی رابطه معنادار میان این دو متغیر را به کمک روش پیمایشی مورد بررسی قرار داده است. حجم نمونه تحقیق 400 نفر از زنان 18 تا 40 ساله ساکن در مناطق هشت ­گانه شیراز بود که با روش نمونه­ گیری خوشه ­ای چند مرحله ­ای و تصادفی ساده انتخاب شدند. چارچوب نظری تحقیق بر اساس آرای اروینگ گافمن، بوردیو، گیدنز و نظریه مبادله تدوین شده است. نتایج تحقیق با استفاده از آماره ­های توصیفی و استنباطی نشان می­ دهد که میانگین مدیریت بدن برابر با 8/62 درصد است که حاکی از میزان بالای توجه زنان به بدن در همه وجوه آن از آرایشی ، مراقبت و...است. همچنین بین متغیرهای مصرف رسانه ­ای، پذیرش اجتماعی بدن و پایگاه اقتصادی - اجتماعی با مدیریت بدن رابطه مستقیم ­و معنادار و بین متغیرهای دینداری و مدیریت بدن­ رابطه معکوس و معنادار وجود دارد.

شیرین احمد­نیا (1385) نیز در مقاله­ ای با عنوان «جامعه­ شناسی بدن و بدن زنان» ضمن این که از اهمیت بدن و ضرورت توجه داشتن بر بدن از سوی زنان اشاره دارد به فشارهای فرهنگی و اجتماعی مؤثر بر بدن زنان نیز توجه کرده است. او معتقد است اساساً الگوی فرهنگی غربی در سطح بین­ المللی که از طریق رسانه ­های جمعی و تکنولوژی ­های نوین ارتباطی تشدید و تسهیل می­ گردد، ارزش ­های خاصی مرتبط با اشکال و اندازه ­های بدنیِ ایده ­آل و مطلوب را مورد تأکید قرار می­ دهد، به طوری که این گونه ارزش ­ها به عنوان ایده ­آل­ ها و اهداف عینی بر رفتارهای افراد به­ ویژه در جوامع مختلف برای هماهنگ کردن یا نزدیک ­تر کردن خصوصیات بدن خود با این ارزش ­ها مورد توجه قرار می­ گیرند. نمونه مشخص این ارزش ­ها که امروزه در مورد زنان در اکثر جوامع مورد توافق قرار گرفته باریک اندامی است. او همچنین به پیامدهای سوء رژیم­ های لاغری برای سلامت روانی و جسمانی زنان اشاره کرده است.     


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 15,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
omid194_1478482_5770.zip66.8k

پرفروش ترین محصولات
filesell filesell