تحقیق, مقاله, پایان نامه, پروژه های حقوقی, اقدام پژوهی, مبانی نظری و ادبیات پژوهش
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین

اطلاعیه فروشگاه

همه محصولات فروشگاه بصورت فایل word با قابلیت ویرایش در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. برای سهولت در دستیابی به موضوع مورد نظر از قسمت دسته بندی محصولات و یا جستجوگر سایت استفاده کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از طریق پشتیبانی فروشگاه و یا ایمیل payannameh@chmail.ir در 24 ساعت شبانه روز با ما در ارتباط باشید. ارتباط تلگرامی از طریق mardinfile@

مبانی نظری و پیشینه تصمیم گیری در سرمایه گذاری

مبانی نظری و پیشینه تصمیم گیری در سرمایه گذاری

مبانی نظری و پیشینه تصمیم گیری در سرمایه گذاری

36 صفحه

همراه با منابع

ماهیت سرمایه­ گذاری

امروزه از مهم­ترین عوامل تأثیرگذار بر اقتصاد کشورها، سرمایه­ گذاری و موارد مرتبط آن است. این موضوع به دلیل اینکه عاملی برای تولید، اشتغال و به حرکت درآوردن چرخ ­های اقتصادی هر کشوری است، از جمله موضوعات اجتناب ناپذیر است. ارزش يك شركت، تابع سودآوري سرمايه گذاري هاي آن شركت است؛ لذا مديران با هدف حداكثر نمودن ثروت سهامداران، بايد با شناخت عوامل موثر بر سطح سرمايه گذاري، بين انتظارات سهامداران و فرصت هاي سرمايه گذاري مطلوب شركت، تعامل برقرار نمايند تا هم فرصت هاي سودآور سرمايه گذاري را از دست ندهند و هم رضايت سهامداران را جلب كنند (فزاری[1]، 2000).

سرمایه ­گذاری از راه ­های مختلفی صورت می­ گیرد که از جمله ­ی آنها سرمایه­ گذاری در سهام شرکت ها از طریق بورس اوراق بهادار است. بورس اوراق بهادار با فراهم آوری ساز و کار لازم برای سرمایه­ گذاری، در سهام شرکت­ هایی که شرایط عرضه سهام خود را به مردم دارند، می ­تواند در پویایی شرکت­ ها و اقتصاد نقش بزرگی ایفا نماید؛ بنابراین، شرکت­ ها با عرضه­ ی سهام از طریق بورس اوراق بهادار و سرمایه ­گذاران با خرید سهام و سرمایه­ گذاری در سهام شرکت­ ها، امکان مشارکت در توسعه­ ی اقتصادی را به­ دست آورده، خود را جزئی کمک کننده به توسعه و پیشرفت اقتصاد کشور می­ دانند. تجربه کشورهای توسعه یافته نشان می­ دهد که عامل اصلی رشد و توسعه اقتصادی آنها سرمایه ­گذاری بوده است. سرمایه گذاری موجب استفاده بهتر و کارآمدتر از منایع می ­گردد. بعضی از مطالعات نشان داده ­اند که سرمایه گذاری خصوصی نسبت به سرمایه­ گذاری دولتی، تأثیر قوی­تر و مناسب تری بر رشد اقتصادی دارد (جعفری، 1387). اما سرمایه ­گذاری نسبت به تغییر و تحول سیاست ­ها بسیار حساس است و سریعاً واکنش نشان می دهد. عوامل زیادی بر سرمایه­ گذاری اثر می ­گذارند اما تأثیر آن ها در همة زمان ­ها و مکان ­ها یکسان نیست (استرلی و لوین[2]، 2001).

سرمایه­ گذاری، فعالیتی در قالب به کارگیری وجوهی است که بتواند یک جریان سودآور آتی ایجاد نماید. طبق این تعریف، هریک از موارد تعهد وجوه دارایی های مالی[3]، دارایی های جنسی[4] و فعالیت های تولیدی[5] معنای سرمایه­ گذاری پیدا می کند. دارایی­ های مالی، شامل سپرده ­های بانکی، خرید اوراق قرضه ملی و اوراق قرضه شرکت­ ها، خرید سهام و ...است. دارایی های جنسی، شامل فلزات قیمتی، زمین، ساختمان و هرنوع کالای بادوام دیگری است که به منظور کسب سود، خریداری شده باشند. در قالب تعریف رسمی، هر سه دسته فعالیت های مذکور، جنبه سرمایه ­گذاری دارند، اما در تعبیر کاربردی تنها تعهد وجوه در فعالیت های تولیدی، جنبه «مخارج سرمایه ­ای» (اصطلاح معادل سرمایه ­گذاری) دارد (خورشیدی، 1375). سرمایه­ گذاری دولتی معمولاً مستقل از انگیزه کسب سود و درآمد صورت می ­گیرد؛ و حال سرمایه­ گذاری خصوصی تحت انگیزه کسب سود قرار دارد و نسبت به شرایط کلان، نااطمینانی و بی ثباتی سیاست ­ها بسیار حساس است و در این شرایط جهت جبران کاهش سرمایه ­گذاری خصوصی، ممکن است سرمایه گذاری دولتی افزایش یابد.

[1] - Fazzari

[2] - Easterly & Levine

[3] - Financial Assets

[4] - Physical Assets

[5] - Productive Activities


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 15,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
omid215_1490031_4902.zip80.8k

پرفروش ترین محصولات
filesell filesell