تحقیق, مقاله, اقدام پژوهی, مبانی نظری و ادبیات پژوهش
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
ماردین فایل ماردین فایل ماردین فایل ماردین فایل ماردین فایل

اطلاعیه فروشگاه

همه محصولات فروشگاه بصورت فایل word با قابلیت ویرایش در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. تمامی محصولات فروشگاه قبل از قرار گرفتن بر روی سایت از هر جهت بازدید شده اند و از کیفیت و سلامت آنها اطمینان کامل داریم. برای سهولت در دستیابی به محصولات مورد نظر از قسمت دسته بندی محصولات و یا جستجوگر سایت استفاده کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از قسمت تماس با ما و یا پشتیبانی فروشگاه مشکلات و سوالات خود را مطرح کنید.

پیشینه استقلال زنان و رفتار باروری

پیشینه استقلال زنان و رفتار باروری

پیشینه استقلال زنان و رفتار باروری

36 صفحه

همراه با منابع

چارچوب اصلی این تحقیق بر نظریه کنش اجتماعی پاسونز می­ باشد. با توجه به این­ که باروری به طور کلی یک امر ارادی بوده و فرد در شکل­ گیری آن نقشی اساسی دارد، بنابراین می ­توان آن را یک کنش محسوب داشت. هر چند در اصطلاح رایج جمعیت شناسی از باروری به عنوان یک رفتار یاد می شود، ولی تالكوت پارسونز به عنوان مشهورترين نظريه ­پرداز در زمينه كنش اجتماعي، تلاش داشت نظريه كنش را از رفتارگرايي متمايز سازد. در واقع، او براي آن اصطلاح كنش را برگزيد كه دلالتي متفاوت از اصطلاح رفتار دارد. رفتار دلالت بر واكنش مكانيكي در برابر محرك­ ها دارد، حال­ آن ­كه اصطلاح كنش بر يك فراگرد فعالانه، خلاقانه و ذهني دلالت مي­ كند(ريتزر، 1382: 529).

پديده بنيادي در نظريه كنش پارسونز همان چيزي است كه او واحد كنشي خوانده است که از نظر وی ماهیتی داوطلبانه دارد. كنشگر بر طبق شرايط حاكم و هم چنين هنجارها و الزام­ هاي فرهنگي مسلط و با توجه به ابزارهاي مختلفي كه به آن ­ها دسترسي دارد، اهدافي را براي خود بر مي­ گزيند. از طرف ديگر، بر اساس همين محدوديت­ ها و امكانات، نگرشي مشخص در ذهن وي شكل مي­ گيرد. اين نگرش بر روي يك طيف از عدم دست ­يابي كامل به اهداف مورد نظر تا كام­يابي كامل در رسيدن به اهداف قرار مي ­گيرد. كنشگر در رسيدن به هدف با دسته ­اي از محدوديت­ ها مواجه است كه در طرح نظري پارسونز به عنوان شرايط حاكم شامل شرايط فيزيكي و همچنين شرايط فرهنگي معرفي مي­ شوند. با توجه به اين­ كه كنشگر توانايي ايجاد تغيير در اين بخش از نظام اجتماعي را ندارد، بنابرين اهداف وي در راستا و تحت اين شرايط شكل مي­ گيرد. اما ابزارها و وسايل دست ­يابي به اهداف، با وجود اين­كه تحت تاثير شرايط حاكم هستند، ولي كنشگر مي­ تواند در مورد اين ابزار اقدام به انتخاب آزادانه­ ي مشروط به وضعيت بنمايد. از این ­رو، می­ توان انتظار داشت با توجه به حضور طولانی مدت فرد در خانواده، شرایط خانوادگی در میزان باروری و فاصله­ گذاری تاثیر زیادی داشته باشد.

در نظریه منابع در دسترس، تقسیم قدرت در خانواده و پایگاه قدرت هر یک از همسران، متاثر از منابع در دسترس هر یک از آن ­ها بوده و همچنین میزان استقلال و وابستگی زوجین را تحت تاثیر قرار می­ دهد. بخشی از منابع قدرت زنان در خانواده مربوط به میزان توانمندی آن ­ها در زندگی اجتماعی و دسترسی به منابع اطلاعاتی و کسب آگاهی می­ باشد. امروزه یکی از منابع اصلی کسب آگاهی و توانمندی در سطح اجتماع، میزان دسترسی و استفاده از رسانه ­های جمعی می­ باشد. از سوی دیگر، مهارت­ های فرد شامل مهارت­ های ارتباطی و اجتماعی و همچنین توان انجام اموری می­ باشد که می ­تواند قدرت اقتصادی زن را بالا برده و از وابستگی وی به همسرش بکاهد.

در عصر حاضر رسانه ­ها، چه رسانه­ های جمعی و چه رسانه ­های نوین، نقش عمده ­ای در زندگی جمعی افراد ایفا می­ کنند. رسانه ­ها نقش عمده ­ای در تغییرات فرهنگی، اجتماعی شدن، هویت بخشی، آگاه سازی اعضای جامعه و ... ایفا می ­کنند، به همین دلیل، مصرف و کاربرد انواع رسانه­ ها از جهات گوناگون و در میان گروه ­های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است (کلانتری و همکاران، 1391: 80). رفتار باروری نیز از جمله رفتارهایی است که با توجه به الگوبخشی رسانه­ ها و همچنین آگاهی بخشی نسبت به مزایا و معایب فرزندآوری تحت تاثیر میزان و نوع استفاده از رسانه ­ها قرار می گیرد.


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 12,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
mabej19_1726223_9479.zip145.5k

پرفروش ترین محصولات
filesell filesell