تحقیق, مقاله, اقدام پژوهی, مبانی نظری و ادبیات پژوهش
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
ماردین فایل ماردین فایل ماردین فایل ماردین فایل ماردین فایل

اطلاعیه فروشگاه

همه محصولات فروشگاه بصورت فایل word با قابلیت ویرایش در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. تمامی محصولات فروشگاه قبل از قرار گرفتن بر روی سایت از هر جهت بازدید شده اند و از کیفیت و سلامت آنها اطمینان کامل داریم. برای سهولت در دستیابی به محصولات مورد نظر از قسمت دسته بندی محصولات و یا جستجوگر سایت استفاده کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از قسمت تماس با ما و یا پشتیبانی فروشگاه مشکلات و سوالات خود را مطرح کنید.

پیشینه و مبانی سرمایه اجتماعی و کیفیت زندگی

پیشینه و مبانی سرمایه اجتماعی و کیفیت زندگی

پیشینه و مبانی سرمایه اجتماعی و کیفیت زندگی

80 صفحه

همراه با منابع

مفهوم كيفيت زندگي مانند مفاهيم اجتماعي يك امر نسبي است و تعريف آن نه تنها در نظر صاحب‌نظران بلكه در نزد هر يك از شهروندان و افراد عادي متفاوت خواهد بود و نمي‌توان به تعريفي مطلق و جهان‌شمولي از آن دست يافت بطوريكه به تعداد مردم دنيا، تعريف در مورد كيفيت زندگي مي‌تواند وجودداشته باشد. فاركوهار[1] كيفيت زندگي را يك مفهوم مساله‌ساز و گيج كننده مي‌داند چرا كه افراد مختلف مسائل را متفاوت درك مي‌كنند( به نقل از نوبخت، 1389؛4). لذا دژان و تباويا در تایید این مدعابيان مي‌كنند كه كيفيت زندگي بطور پيچيده‌اي با آن چه كه به زندگي معنا مي‌دهد ارتباط دارد و ادراك آنچه كه به زندگي معنا مي‌دهد در بين افراد متفاوت خواهد بود لذا براي بعضي از افراد زنده بودن مهم است در حالي كه براي برخي ديگر داشتن زندگي با معنا، وجود تعاملات و استقلال  داراي اهميت است ( لينترن و همكاران 2001، به نقل از سعيدي، 1390؛15). بنابراين بنا به ابعاد و ماهيت متفاوتي كه اين سازه دارد تعابير متفاوتي از كيفيت زندگي بكار رفته بعنوان مثال اقتصاددانان مفهوم مطلوبيت را به جاي كيفيت زندگي بكار مي‌برند و يا روانشناسان از اصطلاحات رضايتمندي و شادكامي استفاده مي‌كنند. هم چنين كيفيت زندگي به شكل وسيعي با مفهوم رفاه اجتماعي ارتباط پيدا مي‌كند. اگر چه در مورد رفاه نيز اتفاق نظر وجود ندارد ولي رفاه مفهومي است كه توصيف كننده بهزيستي، تامين زندگي و فقرزدايي است و لذا در ارتباط تنگاتنگي با مفاهيمي چون عدالت اجتماعي قرار مي‌گيرد و سياست‌هاي رفاهي بايد در جهت افزايش بهزيستي و تامين زندگي افراد تدوين شوند.

   اصطلاح كيفيت زندگي يك مفهوم بين رشته‌اي در روان‌شناسي، پزشكي، اقتصاد و جامعه‌شناسي است. نتايج يك پژوهش از سوي موسسه اطلاعات ( ISI) نشان دادند كه بين سالهاي 1982تا 2005 بيش از 5500 مقاله علمي از اصطلاح كيفيت زندگي استفاده كرده‌اند(‌كاستانزا و همكاران، 2007 ،به نقل از سعيدي،1390؛13).تعاريف وجنبه‌هاي متفاوتي براي كيفيت زندگي توسط صاحبنظران بيان شده است. كلمه كيفيت زندگي از لغت QUALITY به معناي چگونگي استخراج شد و معناي تحت‌اللفظي آن چگونه زندگي كردن است لذا دربرگيرنده تفاوت‌هاي ويژه براي هر فرد است كه از ديگر افراد متمايز مي‌شوند( نراقي، 1357؛12) در دايره‌المعارف او گارداف بورگاتا كيفيت زندگي را اين طور تعريف شده است:

« كيفيت زندگي به عنوان درك شخصی فرد در زندگي در ارتباط با اهداف، توقعات ،انتظارات و نگراني‌هاي وي تعريف مي‌شود. كيفيت زندگي متاثر از متن فرهنگي و سيستم ارزشي كه فرد در آن زندگي مي‌كند تعريف مي‌شود كه در يك مفهوم زنجيره‌اي وسيع متاثر از يك مسير پيچيده است كه بوسيله سلامت فيزيكي و موقعيت رواني، سطح استقلال و ارتباطات افراد معني مي‌شود و متاثر از محيط مي‌باشد( داكلی و رورك، به نقل از ماشيني، 1385؛56).واحد پژوهش كيفيت زندگي دانشگاه تورنتو(2007) كيفيت زندگي را تحت عنوان ميزان لذت فرد از امكانات اساسي زندگي‌اش تعريف مي‌كند. كيفيت زندگي سه وجه دارد تحت عناوين« بودن[2]» كه از موجوديت فرد بحث مي‌كند، «تعلق[3]» كه از ارتباط فرد با محيط بحث مي‌كند و «‌شدن[4]» كه به فعاليت‌هاي هدفمند فرد براي دستيابي به اهداف و آرزوهايش اشاره دارد(به نقل از گروسي، 1386؛93) و تحقق اين مفاهيم و ميزان آن گوياي كيفيت زندگي خواهد بود. انجمن توسعه اجتماعي او نتاريو در سال 1997 كيفيت زندگي را به عنوان كنش متقابل شرايط عيني و اقتصادي، سلامتي و اجتماعي كه توسعه اجتماعي و انساني را تحت تاثير قرار مي‌دهد تعريف كرده است.(همان)

[1]- Forquhar

[2] -being

belonginy-[3]

[4]- Becoming


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 12,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
mabej28_1727211_2528.zip297.9k

پرفروش ترین محصولات
filesell filesell