تحقیق, مقاله, پایان نامه, پروژه های حقوقی, اقدام پژوهی, مبانی نظری و ادبیات پژوهش
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین

اطلاعیه فروشگاه

همه محصولات فروشگاه بصورت فایل word با قابلیت ویرایش در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. برای سهولت در دستیابی به موضوع مورد نظر از قسمت دسته بندی محصولات و یا جستجوگر سایت استفاده کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از طریق پشتیبانی فروشگاه و یا ایمیل payannameh@chmail.ir در 24 ساعت شبانه روز با ما در ارتباط باشید. ارتباط تلگرامی از طریق mardinfile@

پیشینه و مبانی عوامل اجتماعی و آگاهی سیاسی زنان

پیشینه و مبانی عوامل اجتماعی و آگاهی سیاسی زنان

پیشینه و مبانی عوامل اجتماعی و آگاهی سیاسی زنان

50 صفحه

همراه با منابع

مفهوم مشاركت سياسي

قبل از بررسي وضعيت مشاركت زنان ايراني در صحنه سياست در ادوار مختلف ، ضروري است اجزاي تشكيل دهنده مشاركت سياسي يعني سياست ، مشاركت ، مشاركت سياسي ، ابعاد و انواع آن بررسي شود‌ ، سپس نحوه مشاركت سياسي زنان را بر اساس تعاريف و ابعاد فوق در برهه هاي مختلف زماني ، قبل و بعد از انقلاب اسلامي در ايران مورد بررسي قرار دهيم.

سياست معادل پولیتیک[1] در زبان فرانسه است. اين كلمه برگرفته از واژة لاتين[2] به معناي هنر و عمل حكومت در كشور بوده است. «دهخدا» سياست را عبارت از پاس داشتن ملك ، حكم راندن بر رعيت ،‌ تدبير و دورانديشي مي داند. در فرهنگ عميد، لغت مشاركت به معناي شركت كردن با هم ، با يكديگر شريك شدن ، سهم داشتن در كاري یا چيزي و حضور پيدا كردن در گروهي براي امري مي باشد.

بر اساس تعريف «آلن پيرفت» مشاركت ، مورد مشورت قرار دادن قبل از تصميم گيري است به نحوي كه اظهار نظر شخصي و اعمال مراقبت در جريان اجراي اين تصميم و تحول و نتايج آن امكان داشــته باشـد. بنابراين مشـاركت عبارت است از : دخالت انسان در سرنوشت خويش.در معناي خاص سياست را تدبيري مي دانند كه در اداره امور كشور و تعيين شكل و محتواي فعاليتها ، اتخاذ شده و در دو بخش داخلي و خارجي به كار گرفته مي شود.مشاركت سياسي[3] عملي داوطلبانه ،‌ موفق يا ناموفق ، سازمان يافته با بدون سازمان ، دوره اي يا مستمر براي تأثير گذاشتن بر انتخاب سياستها و اداره امور عمومي ،‌ انتخاب رهبران سياسي در هر سطحي از حكومت ملي يا محلي است.با توجه به تعاريف بالا ،‌ مشاركت سياسي ،‌ عملي مشاهده شدني است كه به طور داوطلبانه صورت مي گيرد و براي شهروندان اين حق را قائل مي شود كه رهبران سياسي را انتخاب كنند ، بر فرآيند تصميم گيري ملي و محلي تأثير بگذارند، در امور محله ،‌ شهر و يا روستاي خود شركت كنند و به صورت مستقيم و غير مستقيم در شكل دادن به حيات سياسي و اجتماعي خود سهيم شوند.مشاركت سياسي را از ابعاد مختلف مي توان طبقه بندي كرد : مشاركت سياسي فعالانه ؛‌ نظير : حضور تشكلها ؛‌ موضع گيريها ؛ اظهار نظر در مطبوعات و ... مشاركت منفعلانه نظير : حضور در پاي صندوقهاي رأي گيري است(ایوبی،1377).

[1] Politique

[2] Politicus

[3] Political Participation


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 15,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
mabej36_1727356_5623.zip143.2k

پرفروش ترین محصولات
filesell filesell