تحقیق, مقاله, پایان نامه, پروژه های حقوقی, اقدام پژوهی, مبانی نظری و ادبیات پژوهش
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین

اطلاعیه فروشگاه

همه محصولات فروشگاه بصورت فایل word با قابلیت ویرایش در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. برای سهولت در دستیابی به موضوع مورد نظر از قسمت دسته بندی محصولات و یا جستجوگر سایت استفاده کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از طریق پشتیبانی فروشگاه و یا ایمیل payannameh@chmail.ir در 24 ساعت شبانه روز با ما در ارتباط باشید. ارتباط تلگرامی از طریق mardinfile@

پیشینه و مبانی احساس بي هنجاري و کنش ارتباطی

پیشینه و مبانی احساس بي هنجاري و کنش ارتباطی

پیشینه و مبانی احساس بی هنجاری و کنش ارتباطی

32 صفحه

همراه با منابع

نظريه‏ ي کنش ‏ارتباطي

مدرنيته به ايده‏ ي فلسفي خردِناب (يا عقل نظري) و سوژه‎ي خردورز اشاره ‏دارد (هاو، 1386: 107) و شکلي نوين از نظم درون روابط انساني و مواجهه با دنياي بيروني است که با بسط عقلانيت به عنوان يکي از اصلي‌‌ترين مؤلفه‌هاي خود، نويدبخش رهايي از تعين‌يافتگي‌ها و جزم‌انديشي‌هاي نظام سياسي، اجتماعي و فرهنگي دنياي سنتي است. ماکس وبر (1920ـ 1864) از جمله کساني بود که نسبت به پيامدهاي اين فهم از عقلانيت موضع انتقادي گرفت. از ديد او شرايط اجتماعي «مدرن» به گونه‌اي است که به نظر مي‌رسد ديگر امکان زندگي در «نحوه ‏هاي جماعتي[1]»‌اي که صرفاً متکي به يگانه بودن ارزش و هنجارهاي مشترک در قلمرو عمومي باشد، وجود ندارد. به اين ترتيب به زعم او، اين قلمرو تبديل به ميدان نزاع بين انواع ارزش ها و هنجارها شده است: وضعيتي که  وبر  از آن با اصطلاح «جنگ خدايان» ياد مي کند. به نظر مي ­رسد وبر تلاش دارد تا با پرداختِ اين نظريه، مسئله دار بودن « انتخاب » و  « ارزش ­هاي هنجاري » ناشي از آزادي متافيزيکي را نشان دهد. امروزه ارزش­ گذاري هاي متفاوت و متضادي وجود دارند که با جهان­ هاي اجتماعي متفاوت و متضادي سر و کار دارند. حضور همزمان اين دو در يک جهان و يک عصر، بي ­ترديد آن جهان اجتماعي را دچار تنش مي­ سازد و به دليل اينکه در عصر مدرن همواره امکان بروز تنش ­هاي ارزشي - فرهنگي وجود دارد، وبر اين امر را يکي از ويژگي‌هاي وضعيت جهان در عصر مدرن مي‌داند؛ و از همين رو هم مي‌گويد: «نظامهاي ارزشي مختلفي در جهان درگير نبردي بي‌امان هستند» (وبر،1368 : 88). به اين ترتيب در نظر وبر شرط امکان جهان مدرن ناگزير با تنش و تعارض مداوم همراه خواهد بود.

در مقابل اين بدبيني نسبت به امکان ارتباط در جهان مدرن، هابرماس و نظريه­ ي کنش ارتباطي او قرار دارد. هابرماس تلاش مي ‏کند تا نظريه ‏ي وبر در خصوص عقلانيت را تکميل کند جايي که وبر با تمايز دو نوع عقلانيت يکي ابزاري[2] و ديگري عقلانيت محتوايي يا ذاتي[3]، در دنياي مدرن غلبه را براي عقلانيت ابزاري قائل است و براي آن گريزي نمي بيند (همان گرفتاري دنيا و سوژه ي مدرن در قفس آهنين). به باور هابرماس وجود عرصه ‏هاي گوناگون معنايي و جهان بيني اين امکان را بوجود مي آورد تا انسان ها در تعاملات خود بتوانند توافقاتي پديد آورند و از سلطه ‏ي عقلانيت ابزاري برهند (وقايع نگار:1389: 25).

کار هابرماس را مي توان تداوم و تکامل ميراث مکتب فرانکفورت دانست. ديدگاه­ هاي او در عرصه­ روش ­شناسي و فلسفه­ علم نيز تداوم مواضع نظريه ­پردازان انتقادي مکتب فرانکفورت است. او نيز همانند آنان به پوزيتيويسم و سيطره ­ي راهکارهاي روش ­شناسانه ­ي آن بر عرصه ­هاي علوم ‏اجتماعي و انساني حملات شديدي کرده ‏است. از این حیث ارجاعات به متفکرانی مانند هورکهایمر و آدورنو و مارکوزه نشانگر ارتباط درونی نظریه کنش ارتباطی با مکتب فرانکفورت است (نوذري،1389: 357).

[1]. Social Instance

[2]. Instrumental Rationality

[3]. Substantial Rationality


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 15,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
mabej38_1787183_8658.zip87k

پرفروش ترین محصولات
filesell filesell