تحقیق, مقاله, پایان نامه, پروژه های حقوقی, اقدام پژوهی, مبانی نظری و ادبیات پژوهش
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین ماردین

اطلاعیه فروشگاه

همه محصولات فروشگاه بصورت فایل word با قابلیت ویرایش در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. برای سهولت در دستیابی به موضوع مورد نظر از قسمت دسته بندی محصولات و یا جستجوگر سایت استفاده کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید از طریق پشتیبانی فروشگاه و یا ایمیل payannameh@chmail.ir در 24 ساعت شبانه روز با ما در ارتباط باشید. ارتباط تلگرامی از طریق mardinfile@

پیشینه و مبانی رابطه دولت و جامعه مدنی

پیشینه و مبانی رابطه دولت و جامعه مدنی

پیشینه و مبانی رابطه دولت و جامعه مدنی

39 صفحه

بصورت فایل ورد

همراه با منابع

بحث جامعه مدنی و دولت در واقع تعیین حدود حوزه ها و عرصه های اقتدار است، بدین معنا که جامعه تا چه اندازه میتواند فضای مربوط به خود را داشته باشد و تا چه حدی دولت این حوزه را محترم می شمارد. در حقیقت ارزیابی که از میزان دموکراسی در نظامهای گوناگون به عمل می آید بر اساس میزان وجود  چنین فضای فرهنگی سیاسی، اقتصادی، و اجتماعی است. در چنین شرایطی باید دید که افراد و گروه های مختلف تا چه اندازه می توانند صدا و خواست سیاسی خویش را در سیاست عمومی منعکس سازند و همچنین تا چه حدی قادر به ایجاد محدودیت سیاسی برای گسترش و نفوذ دولت می باشند.

لازم به توضیح است که جامعه مدنی می‌تواند در هر نظامی (اعم از لیبرال، اقتدارگرا و دموکراتیک) ظاهر شود. تنها نظامی که فضایی برای رشد جامعه مدنی میان دولت و مردم فراهم نمی‌اورد توتالیتاریسم است. زیرا در این نظام دولت آنچنان کلیه عرصه های زندگی را تحت سیطره خویش قرار می‌دهد که فضایی برای رشد و تکامل نهادهای مدنی باقی نمی‌ماند. (Gray .1996 : 156)

بدین ترتیب غیرمنطقی نیست که جامعه مدنی را با تمام ویژگی هایش از دولت تفکیک کنیم. همچنین لازمه ظهور جامعه مدنی عبارت است از: تعدد و تنوع بازیگران، رقابت گروهی، مشارکت گسترده سیاسی، منابع متعدد قدرت، استقلال عمل و چرخش نخبگان. بر این اساس جامعه مدنی فرصتی را برای گروه های مختلف فراهم می آورد تا منابع سیاسی را در جهت تامین منافع و ارزش های خاص تجهیز کنند. وجود چنین سازوکاری باعث تحدید، کنترل و مهار قدرت حکومت گردیده و نوعی بحث، چانه زنی، اقناع و مصالحه میان مراکز گوناگون قدرت برقرار می‌شود.

با توجه به این مقدمه برای آگاهی از مختصات واقعی جامعه مدنی، ابتدا به تعریف جامعه مدنی  و نهاد های مدنی پرداخته می شود. سپس به ساخت حکومت یا قدرت سیاسی، تمایز جامعه مدنی از جامعه سیاسی، ویژگی های جامعه مدنی و کارویژه های آن، همچنین الزامات و پیش شرایط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی برای عملکرد موفقیت آمیز جامعه مدنی در گذار به دموکراسی با عنایت به نظریه پردازان مطرح مانند الکسی دوتوکویل و لاری دیاموند پرداخته می شود. و در گفتار ششم طرح اجمالی دو الگوی رابطه دولت و جامعه مدنی و در نهایت به تحلیل نظری رابطه تعاملی و همکاری جویانه بین دولت و نهادهای مدنی در چارچوب مدل یا نظریه سیستمی می‌پردازیم.


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 15,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file6_1933146_2587.zip78.6k

پرفروش ترین محصولات
filesell filesell